Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/udrugaod/public_html/forum/common.php on line 106
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 942: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 942: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 920: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 920: getdate() [function.getdate]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3545: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3547: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3548: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3549: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
udruga-odgajatelja.hr • Pogledaj temu - aktivnosti u vrtiću

aktivnosti u vrtiću

Savjeti, pohvale, kritike, prijedlozi, dvojbe...

Moderatori/ce: asja, Sonja

aktivnosti u vrtiću

Novi postPostao/la vrabec te dal dana sri ruj 24, 2008 2:52 pm

bok
što i u koje vrijeme djeca u vrtiću rade.
npr. u 9 h dođu
od 9 do 10 h crtaju
od 10 - 11 h su na igralištu
spavaju od 11-12

dakle, što djeca (trogodišnjaci) rade u vrtiću i u koje vrijeme

ja naime imam blizance od 3,5 god i curicu od 2 god i zbog mog mastitisa sa d. nismo se na vrijeme upisali u vrtić. pa bi ih ja malo do iduće godine dovela u red da se ne prepadnu kad sa 4,5 godine dođu u vrtić.

:D
Majka šestero djece!

Traži pomoć odgajatelja ;-)

d. -2005.
j. -2005.
e. -2006.
d. -2008.
r. -2010.
j. -2012.
vrabec te dal
predškolac, jeeeeeee!!!

Re: aktivnosti u vrtiću

Novi postPostao/la Sonja dana pet ruj 26, 2008 8:19 am

Ovo je postupak mudrog i savjesnog roditelja! Adaptacija na vrtić ne počinje prvog dana u ustanovi, nego kod kuće i na vrijeme. Bravo!

Najbolje je pitati u ODABRANOM vrtiću jer se aktivnosti razlikuju... Raspored ovisi i o odgojnoj skupini (često zbog kapaciteta kuhinje) i o mnogim drugim stvarima.

Ja bih najprije doma sjela, napravila si popis pitanja, pa se najavila stručnoj službi u najbliži ili odabrani vrtić i raspitala se o svemu (s olovkom i papirom). Usput bih se ogledala oko sebe da vidim razinu higijene i opremljenosti, dobro slušala odgovore da steknem dojam o osoblju itd. Koji put samo jedan dolazak nije dovoljan.

(Na temelju sličnog postupka nismo svojevremeno upisali djecu u najbliži vrtić, nego prvi sljedeći. Nikad u 6 godina nismo požalili odluku...)

Za nekakvu opću informaciju nije loše ni pregledati web stranice pojedinih vrtića jer mnogi tamo imaju okvirni raspored radnog dana i jelovnik.

Sretno!
slika.............Sonja..............Bolje biti dio rješenja nego dio problema!
Sonja
moderator

Novi postPostao/la Kike dana uto lis 07, 2008 8:03 pm

Vrtić u kojem radim je privatni, što znači da je roditeljima dana potpuna sloboda u vremenu dolaska i odlaska iz vrtića. Skupina je mlađa mješovita (3-5 godina), boravak 10-satni. Dnevni ritam je otprilike ovakav:
Boravak počinje u 7 sati, a roditelji koji rade ranije djecu dovode u jasličnu sobu, gdje kolegica dolazi u 6 i prihvaća djecu i iz ostalih skupina. Doručak i okupljanje traju do 9,30 sati, djeca doručkuju po želji i za to vrijeme se i igraju po centrima, dakle slobodno. U jednom do dva centra u to vrijeme su također ponuđeni materijali s kojima su djeca manje i više upoznata, tj. s kojima rukuju uz manju intervenciju i pomoć odgajatelja, npr. slano tijesto u likovnom, plodovi prirode, kartončići i ljepilo za izradu slika od prirodnina u kutiću prirode i sl. 9.3o h-10 h okupimo se u jutarnjem krugu na zajednički razgovor, kad svi sudjelujemo u uvođenju u neku temu koju ćemo obrađivati tog dana (npr. obilježavanje blagdana, događaja, dio projekta kojeg radimo), ili čitamo priču, ili jednostavno komentiramo i razgovaramo o događaju ili temi koju započne neko dijete koje ima potrebu razgovarati o tome.U 10 -10,30 djeca imaju voćni obrok, a nakon toga odlazimo vani-svaki dan, osim u slučaju kiše-na igralište ili u šetnju. U 12 h je ručak, nakon kojeg dio djece odlazi spavati u drugu prostoriju, a dio djece ostaje u sobi. Zbog smanjenog broja tada je lakši individualni rad te tada organiziramo "zahtjevnije" aktivnosti po centrima, tj. one u kojima je više potrebna nazočnost odgajatelja kao npr. istraživačke s vodom, mikroskopom, miješanjem raznih materijala... Materijale za takve aktivnosti je potrebno unaprijed pripremiti, a djeci omogućiti što veću samostalnost u izvođenju; odgajatelj je tu kao pomoćnik, ali mora stalno imati sve na oku.Ovo nam je vrijeme pogodno i za boravak s djecom koja se ne osjećaju dobro u velikoj skupini, i žele više pažnje, razgovora 1:1s odgajateljem, čitanje priče u intimnijoj atmosferi, memory ili domino sa samo 2 ili 3 prijatelja... Djeca biraju aktivnosti samostalno i nisu obavezna sudjelovati u onima ponuđenim od strane odgajatelja.S obzirom da su to dosta mala djeca, često je potreban odgajatelj i kod onih naoko jednostavnijih igara npr. domina ili neke druge društvene igre jer su još u procesu usvajanja pravila igre, ne čekaju na svoj red i sl. Od 15 do 16 h odlaze kući.
Nadam se da vam je ovaj prikaz bar malo pomogao. Ako imate pitanja-pucajte :wink:
Kike
pelene, bye-bye!

Novi postPostao/la vrabec te dal dana pon ruj 14, 2009 3:18 pm

koliko dugo traje odmor djece u vrtiću (od koliko do koliko sati)
u kojoj dobi djeca mogu odulučiti da se neće više odmarati (spavati) i što tada rade
Majka šestero djece!

d. -2005.
j. -2005.
e. -2006.
d. -2008.
r. -2010.
j. -2012.
vrabec te dal
predškolac, jeeeeeee!!!

Novi postPostao/la vrabec te dal dana pon ruj 14, 2009 4:22 pm

dakle tih pola sata ujutro i pola sata popodne s njima baš učite.
kako učite s njima pisati, prvo im pokazivati slova, kako ih naučiti čitati :?: :?: :?:
ili npr napisala si domino... od kojeg je to uzrasta.
Majka šestero djece!

d. -2005.
j. -2005.
e. -2006.
d. -2008.
r. -2010.
j. -2012.
vrabec te dal
predškolac, jeeeeeee!!!

Novi postPostao/la vrabec te dal dana pon ruj 14, 2009 4:41 pm

dakle tih pola sata ujutro i pola sata popodne s njima baš učite.
kako učite s njima pisati, prvo im pokazivati slova, kako ih naučiti čitati :?: :?: :?:

kako usaditi u njih da kad nešto uzmu vrate to na mjesto.
kad se prestanu igrati sa jednom igračkom ne ostave je negdje, nego spreme, i tek onda uzmu drugu...
Majka šestero djece!

d. -2005.
j. -2005.
e. -2006.
d. -2008.
r. -2010.
j. -2012.
vrabec te dal
predškolac, jeeeeeee!!!

Novi postPostao/la onadruga dana uto ruj 15, 2009 11:03 pm

Vrabec, to ti se sve radi pomoću trikova, a trikovi su male tajne velikih majstora. Kad hoćeš da dijete spremi igračku tj.vrati je na svoje mjesto...obično je već otišlo kući...tad ide trik. Prvo pogledaš oko sebe i ustanoviš da te nitko ne gleda...onda poput srne zabaciš nogu i naciljaš mjesto ispod ormarića u nadi da te spremačica neće blagoslovit. Onda te zapeče savjest pa je ideš iskopati. Obzirom da je bol u leđima toliko jaka da izlaziš vani i tražiš žrtvu koja se nekad davno ,prije tri godine igrala baš s tom igračkom u tvojoj sobi i baš si se sjetila da je nije pospremila. Ali mudri su klinci...pročitaju te. Vratiš se u sobu i dohvaćaš predmet ispod ormarića. Četveronoške plaziš po podu jer se ne možeš ispraviti...odlučuješ sutra pospremiti i sakriti sve igračke pa nek se misle s čim će se igrati....Ujutro zaboraviš svoj opaki naum i tako do petka....klinci uče jedni od drugih i mi im baš ni ne trebamo osim da im pružimo svu ljubav...jednom tako nauče i slova i domino...odrastu i odu...a nama još uvijek bol u leđima jer su došli novi mali mudraci....U tome je trik! Ako im daš slova na uvid naučit će čitati ( nije bitno u koje doba dana jer djeca uče svakog trena i mi nismo "pozvani" da odredimo vrijeme za učenje slova, brojeva jer to je onda naše vrijeme...oni uče jer su zainteresirani ( u 6 i 30 ili 14 popodne). Eto sad sam ti otkrila taj trik!
slika
onadruga
moderator

Novi postPostao/la Ena dana sri ruj 16, 2009 9:33 pm

vrabec te dal je napisao/la:dakle tih pola sata ujutro i pola sata popodne s njima baš učite.

kako usaditi u njih da kad nešto uzmu vrate to na mjesto.
kad se prestanu igrati sa jednom igračkom ne ostave je negdje, nego spreme, i tek onda uzmu drugu...

djeca u vrtiću ne uče pisati i čitati. čitanje i pisanje je jedna od najzahtjevnijih ljudskih aktivnosti. da bi se naučilo čitati i pisati prvo treba doći do sazrijevanja određenih sposobnosti. kod svakog djeteta je taj proces individualan i ne možemo ga ubrzati, ono što možemo je stvoriti poticajno okruženje da se te sposobnosti razvijaju svojim tijekom. kod nekog prije, kod nekog poslije. e sad da ja ne bi ovdje držala miting, najbolje da pogledam je li otvorena ova tema na forumu, pa ako nije, otvorit ću je. s popisom preporučene literature.
slika...Tako dugo dok postoji strah, ljudi neće napraviti kvalitetan posao ili pružiti kvalitetnu uslugu. Ukoliko želimo kvalitetu moramo istjerati strah. Deming
Ena
moderator

Novi postPostao/la onadruga dana sri ruj 16, 2009 10:45 pm

Ena, složila bih se s tobom. Složila bih se i da proces učenja čitanja i pisanja nije kod svakog jednak...složila bih se i da ne možemo ubrzati razvoj iako bih se nad tim ipak trebalo zamisliti...no sa jednim se (u načelu )ne bih složila, a to je da dijeca u vrtiću ne uče čitati i pisati. Uče. I ako smo to u stanju zapaziti, to ćemo i poticati. Ako dijete to ne prihvaća, mogu biti dvije stvari, a to je da nije zainteresirano (još) ili da mu nismo omogućili da zaviri u slova. Od literature: Edita Slunjski: "Integrirani predškolski kurikulum"...ako žele i znaju ili tako uče, a zašto im ne dati da to i čine!?!! )čitati, mislim ili nešto pisati....Ja imam jednu malecku koja piše knjigu....i tko joj što može!? :wink: Vidi etnografske zapise djece...ma puni su ih vrtići....
slika
onadruga
moderator

Novi postPostao/la onadruga dana sri ruj 16, 2009 10:46 pm

..."Igrom do čitanja"- Mira čudina -Obradović
slika
onadruga
moderator

Novi postPostao/la vrabec te dal dana čet ruj 17, 2009 9:03 am

ma pitala sam za čitanje i pisanje, jer sam vidjela u vrtiću da ima onih drvenih slova, ...
onda sam si mislila sigurno netko njima govori koje je koje slovo (uči ih) čitati, ali kako ?
ja sam jučer jedva sa svojima izvela samoglasnike i igrali smo memori (one poklopljene karte otvoriš dvije i onda tražiš parove, valjda je to ta igra)
pa sam nakon 15 min :ajmeee: jednom se da igrat, drugom ne da :roll:
prije sam im samo izvlačila karte i pokazivala slova.

vidjela sam na netu http://www.yourbabycan.com/template.php
kako već trogodišnjaci mogu čitati. ja nemam te pretenzije :)
ali da ih malo stavim u red tih pola sata, kao pripremu za vrtić ili predškolu.

(ja stalno pišem ovdje :roll: u traganju za nekim jednostavnim igranjem, da se nešto igraju/uče, a da nije za profi-tete kao što ste vi.
imam npr. onu knjigu od dorothy- igre učilice, ali dok ja nađem tamo igru prođe mi pola dana listanja, šro i kako bi igrala, i onda dok još to izvedemo u djelo :mrgreen:

npr. koliko vama treba da im objasnite skrivača, zaleđene marice (ili kak se to zove) lanca probijanca, ...
ili tih igara za koje ne treba grupa djece, nego njih 3
Majka šestero djece!

d. -2005.
j. -2005.
e. -2006.
d. -2008.
r. -2010.
j. -2012.
vrabec te dal
predškolac, jeeeeeee!!!

Novi postPostao/la Višnja dana čet ruj 17, 2009 12:46 pm

Nekoliko minuta i odigrati dva, tri puta s djecom :D Može i svaki puta ako im se to sviđa i ako imaš vremena.
Veći je problem što se nešto izgubilo kod dijela djece... sloboda odluke s čime, kako, gdje se igrati.
Tu su djeca koja žive na selu ili imaju svoje dvorište u prednosti.
slika Kad ima volje ima i načina.
Višnja
moderator

Novi postPostao/la Ena dana čet ruj 17, 2009 2:59 pm

nisam bila dovoljno jasna na temu učenja čitanja i pisanja. pod terminom učenja mislila sam na uski pojam podučavanja čitanja i pisanja koji podrazumijeva i određeni metodički pristup, redoslijed učenja slova, smijer pisanja slova, odnosno ono što učiteljice u prvom razredu podučavaju prvaše i za što su imale metodiku na fakultetu. čitanje i pisanje kao takvo nije preduvjet upisa u školu. naravno da djecu treba okružiti poticajima, omogućiti im da se igraju slovima na stotine različitih načina. neki od njih mogu spontano i naučiti čitati i pisati ako su im razvijene sposobnosti potrebne za to. ono što sam htjela naglasiti je da odgajatelj ne treba djecu naučiti čitati i pisati, ali ako kod djeteta postoji interes treba mu omogućiti da taj svoj interes istraži do kraja. ono što sam kao odgajatelj radila je poticala razvoj slušne diskriminacije, vizualne percepcije, fine motorike, koordinacije oko- ruka, poticala razvoj glasovne analize i sinteze kroz igru i naravno zajedno s kolegicama stvorila poticajno okruženje.
kroz rad sam stekla dojam da su današnja djeca u nekim komponentama razvoja puno naprednija od onoga što nas uči razvojna psihologija. zadržat ću se na tome da je to moj dojam, jer tek nakon opsežnog i preciznog znanstvenog istraživanja možemo potvrditi hipotezu da su današnja djeca naprednija i odrediti nove razvojne kriterije. dok se to ne dogodi, na snazi su stari.
postoji prilično kontroverzna metoda Glenna Domana koji je razradio i u praksi primijenio metodu kojom se već male bebe uči čitati. osnova metode je globalno čitanje, odnosno vizualno zapamćivanje riječi upareno sa slikama predmeta.
ako nema prisile nema ni štete. djetetov um je ionako kao upijajuća spužva i ako ima kapacitet za nešto usvojiti usvojit će, ako nema neće. veći problem predstavljaju prevelika očekivanja koja se nameću djetetu ili druga krajnost - ne dovoljni poticaji i zanemarivanje potreba.
slika...Tako dugo dok postoji strah, ljudi neće napraviti kvalitetan posao ili pružiti kvalitetnu uslugu. Ukoliko želimo kvalitetu moramo istjerati strah. Deming
Ena
moderator

Novi postPostao/la onadruga dana čet ruj 17, 2009 5:41 pm

Apsolutno se slažem, Ena! Ja sam te dobro razumjela! :lol:
slika
onadruga
moderator

Novi postPostao/la vrabec te dal dana sri vel 10, 2010 4:30 pm

koliko dugo traje obrok u vrtiću i što kada dijete odugovlači, da li jede kasnije, sjedi dok sve ne pojede...???
Majka šestero djece!

d. -2005.
j. -2005.
e. -2006.
d. -2008.
r. -2010.
j. -2012.
vrabec te dal
predškolac, jeeeeeee!!!

Sljedeća

Natrag na Odgajatelj je i roditelj, a roditelj je odgajatelj